Zámek Benátky nad Jizerou
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohledniceUbytování Diskuze \"" English version

Zámek Benátky nad Jizerou




Adresa:  Zámek 49
29471  Benátky nad Jizerou
Telefon:  326 316 682
Email:  muzeum.benatky@seznam.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  2.9.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 20 km jihozápadně od města Mladá Boleslav.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Na místě dnešního zámku založil v roce 1349 Jan z Dražic klášter křížovníků s červeným srdcem, tzv. cyriaků. Klášter se stal centrem městečka Nových Benátek, které vzniklo již o několik let dříve (přesné datum však neznáme) přenesením městských práv ze Starých Benátek na návrší na protějším břehu Jizery. Za husitských válek byl klášter pobořen a opuštěn. Na jeho místě vystavěl kolem roku 1526 Bedřich z Donína raně renesanční zámek, který dodnes tvoří pravé křídlo stávajícího objektu s nádhernými, třebaže o několik desetiletí mladšími figurálními sgrafity. V roce 1599 zámek zakoupil od pánů z Donína císař Rudolf II. a vzápětí poskytl velkou část jeho prostor slavnému dánskému astronomu Tychonovi Brahe, který zde skutečně necelý rok pobýval a provedl řadu pozorování a měření. Císařské koruně zámek patřil až do roku 1647, kdy jej spolu s celým panstvím vlastnil Ferdinand III. Jako odměnu za věrné služby v průběhu 30-leté války jej věnoval svému generálovi Janovi z Werthu. Drsný německý vojevůdce proslul tvrdým přístupem k poddaným a neustálými spory s benáteckými měšťany, na druhé straně rozšířil kolem roku 1650 zámecký areál o střední barokní křídlo, hospodářské budovy a ohradní zeď. V dalším období se v držení zámku vystřídalo několik majitelů, z nichž za zmínku stojí Ignác z Klenové, který po roce 1720 z Benátek vytvořil kulturní a především hudební centrum, z něhož vzešli např. bratři František a Jiří Antonín Bendové, ve své době evropsky proslulí skladatelé a hudebníci, úspěšní především na německém území.
 
Poslední stavební úpravy, tentokrát v duchu rokoka, na zámku proběhly za pražského arcibiskupa Antonína Přichovského z Přichovic na konci 18. století. V 19. století areál přešel do rukou rodu Thun-Hohensteinů, v jejichž rodině působil v letech 1844-1847 jako učitel hudby Bedřich Smetana. Posledním soukromým majitelem byl na přelomu 19. a 20. století Ferdinand Kinský, který však z důvodů velké zadluženosti zámek v roce 1920 prodal městu Nové Benátky. Část prvního poschodí pak zabral Městský úřad (sídlí zde dodnes), ve druhém poschodí se po několikaletém využití pro školní účely usídlilo od 50. let Městské muzeum. Zbytek areálu byl a je využíván pro potřeby města a soukromých firem. Po roce 1990 pak byl celý objekt zásadně rekonstruován.
 
Muzeum, které je od roku 1981 pobočkou Muzea Mladoboleslavska, nabízí návštěvníkům v několika místnostech stálé expozice. Ve vstupní hale se mohou seznámit s dějinami muzea a s významnými osobnostmi Benátecka. Další sál je věnován okolí řeky Jizery a přírodě v regionu. Třetí místnost, Astroarcheologie, je zaměřena na pravěkou a středověkou astronomii, na astronomické jevy v archeologických památkách blízkého i vzdáleného okolí. Nová expozice Páni z Dražic pokračuje ve výkladu historie města. Kromě věcných informací si všichni mohou vyzkoušet formou hry život ve středověku . Dlouhodobá výstava Tycho Brahe a Benátky seznamuje s pobytem slavného dánského astronoma na zámku. K v ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

  • Osobnosti Benátecka -
  • Dějiny muzea -
  • Příroda regionu -
  • Astroarcheologie -
  • Páni z Dražic - Výstava návštěvníkům představuje nejen významný šlechtický rod (především z hlediska historie města a zdejšího regionu), ale zároveň ukazuje i drobné momenty ze života ve středověku vůbec.
    Úpravy zmíněného prostoru byly výrazně finančně podpořeny nadací Open Society Found Praha. Projekt vznikal v době, kdy se v rámci programu Brána muzea otevřená (pořádaného nadací OSF) a programu Začít spolu uskutečnily semináře zaměřené na spolupráci muzea a školy. Výstava je proto přizpůsobena potřebám dětí a školních skupin - mimo jiné díky mnoha interaktivním prvkům v expozici. Celá místnost je navržena tak, aby návštěvníci byli do prohlídky aktivně zapojeni a aby pochopili, že muzeum není nedotknutelný památník předmětů z minulosti, ale živý prostor nabízející zajímavé zážitky a lákající k opakovanému setkávání.
  • Pamětní síně Bedřicha Smetany a bratří Bendů -

 
Zajímavost

V síni Tychona Brahe je vyznačen tzv. benátecký poledník, určující polohu města, který zde slavný astronom vyměřil. Je zde rovněž umístěn zmenšený model jeho prvního astronomického přístroje.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    30. duben - 31. říjen: denně kromě pondělí 900 - 1700
     
    Vstupné

    10,- plné * 5,- snížené
     
    Prohlídkové okruhy

    Samostatně. S průvodcem pro skupiny, 80 min., nejvíce 40 návštěvníků.
     

     

     
     
    Doplňkové služby

    Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů.
     
    Foto, kamera

    ne * ne
     
    Bez bariér

    ne
     
    Parkování

    300 m * 300 m
     
    Provozovatel

    Muzeum Mladoboleslavska
     

      


     

     
    Vyhledat možnosti stravování ...
     


    • Penzion Vinný restaurant Lázeňská
    Penzion a vinný restaurant se nachází v klidné vilové čtvrti Staré Boleslavi, nedaleko lesoparku a tenisových kurtů, pouze 10 minut od Prahy a metra Černý most. Všechny pokoje mají sociální zařízení, parkování zajištěno.
     
    Telefon:326 911 147 
    Podrobnější údaje >>>

    Podrobnější
    údaje >>>
    Adresa:Lázeňská 683, Stará Boleslav - Brandýs nad Labem
    Email: votrubapetr@seznam.cz
    Jazyky:Cz, De, En, Ru
    Rezervace:telefon, email
    Ceny:800
    Kapacita:8+4

     
    Vyhledat další možnosti ubytování ...
     
     
     

     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015