Zámek Budišov
Vítáme Vás HistorieExpozicePohlednice Diskuze \"" English version

Zámek Budišov
Adresa:  Státní zámek Budišov u Třebíče
67503  Budišov u Třebíče
Telefon:  568 875 198
Email:  hsutorova@mzm.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  22.5.2006
Poloha tohoto objektu
 

Kraj Vysočina, vzdušnou čarou 10 km severovýchodně od města Třebíč.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Na místě dnešního zámku stávala od 13. století vodní tvrz, jejímiž majiteli byli páni z Lomnice. Na renesanční zámek ji nechal přestavět v 70. letech 16. století Václav Berka z Dubé. Vznikla tak stavba uzavřeného půdorysu s pravoúhlým nádvořím vyzdobeným arkádami. Dnešní podobu dala zámku honosná přestavba v barokním stylu za hrabat Paarů ve 20. letech 18. století. Charakterizuje ji podstřešní patro, portál a kamenný most. V předzámčí byly postaveny hospodářské budovy. V téže době vznikl kolem zámku francouzský park se 4 rybníky. Z jeho původně bohaté sochařské výzdoby zbylo již jen torzo sfinga, socha Atlase. V letech 1776 - 1781 proběhly v zámku další interiérové úpravy. Posledním majitelem Budišova byl JUDr. Richard Baratta-Dragono, jenž na zámku sídlil do roku 1945. Po té byla část zámku přeměněna na bytové jednotky, v části krátce sídlila škola, později sklad textilu. V roce 1972 objekt převzalo do správy Moravské zemské muzeum a zřídilo zde depozitáře přírodovědných oddělení. Od roku 1991 je zpřístupněna část depozitáře zoologických sbírek.
 
Expozice

  • Vycpaniny a obratlovci - Pochází z 1. poloviny 19. století. Jejími tvůrci byli např. A . Schwab, F. Chorinsky, J. Seilern, J. Bakeš, R. Salm. Kolekce je postupně doplňována a rozšiřována přírůstky získanými vlastní sběrnou činností pracovníků zoologického oddělení muzea nebo dary či koupí od jeho příznivců. Jsou to např. exponáty ryb, ptáků a savců získané během expedic do Delty Dunaje v letech 1979 - 1990, sběry z Kuby (1987), Jakutska (1991) a Jižní Ameriky (1994 - 1998). Během prohlídky depozitáře lze kromě většiny druhů žijících u nás spatřit exotické ptáky z Nové Guineje, Austrálie či jižní Ameriky (rajky, kolibříci, tukani, papoušci) nebo africké pštrosy, různé druhy vodního ptactva (čápi, volavky, ibisi, albatrosi, fregatky, plameňáci, husy, kachny, racci) i typické obyvatele chladných oblastí (tučňáci, alka, alkoun, chaluha). Dravce reprezentují např. orli, kondoři a supi. Ze savců jistě upoutá ptakopysk, zástupci primátů či šelmy (lev, tygr, medvěd hnědý i lední) nebo sudokopytníci (srnec, daněk, kozorožec). Zajímavou podívanou jsou i trofeje z loveckých výprav na počátku 20. století (paroží, rohy a preparované hlavy antilop, buvolů, buvolců, pakoňů, zeber, sobů a losů). V muzejní sbírce jsou zastoupeny i exponáty ryb, obojživelníků či plazů (žralok, rejnok, platýs, mečoun, rohatka, listovnice, krokodýl, hroznýš, kobra, kareta, želva sloní). Vděčným objektem pro zájemce je i kolekce mořských bezobratlých konzervovaná v lihu ve skleněných válcích (houby, koráli, hlavonožci), stejně jako velké množství ulit a lastur mořských měkkýšů. Nově je instalována rozsáhlá sbírka koster i lebek, a více než 200 raků a krabů vč. největších zástupců - humra, langusty, velekraba japonského.

 
Zajímavost

Kromě prohlídky zámeckého parku doporučujeme procházku do okolí s typickou přírodou Českomoravské vrchoviny. Na vrcholu Věterák za parkem lze spatřit zbytky kamenného větrného mlýna holandského typu, na městečku kostel s pozoruhodnou korouhví na renesanční věži a v nedalekých obcích Nárameč a Pyšel zachované zbytky zemanských tvrzí. Soustavu 4 rybníků v zámeckém parku doplňují rybníky v lese pod Věterákem, u Kundelova a větší Pyšelák.
 
Výtvarná soutěž pro děti – návštěvníky nazvaná Budišovský tukan. Téma a další propozice získají děti při osobní návštěvě zámku během května a června. Všechny práce do soutěže v tomto období zaslané jsou od července do září vystaveny ve vstupních prostorách zámku a ke konci září práce vybrané porotou slavnostně ohodnoceny keramickými plaketami s reliéfem tukana, knihou či věcnými dary.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

květen - září: úterý - pátek 800 - 1300, sobota - neděle 900 - 1200, 1400 - 1700
Poslední prohlídka začíná nejpozději hodinu před koncem otevírací doby.
 
Vstupné

30,- plné * 15,- snížené
 
Prohlídkové okruhy

S průvodcem, 60 - 90 min, nejvíce 25 návštěvníků.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek (tel. č. 568 875 212, mobil 737 823 873 - obě čísla jsou přímo na průvodkyni a v odpoledních hodinách k dispozici na rozdíl od č. výše uvedeného, které je do zámku), prodej upomínkových předmětů.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

50 m (zdarma) * 50 m (zdarma)
 
Provozovatel

Moravské zemské muzeum Brno
 
Vlakbus

Stanice bus: Budišov u Třebíče
Stanice vlak: Budišov u Třebíče
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015