Zámek Fryštát
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

Zámek Fryštát
Adresa:  Masarykovo nám. 1
73324  Karviná - Fryštát
Telefon:  596 318 382
Email:  info@karvina.org

 
 
 

Poslední aktualizace:  27.6.2006
Poloha tohoto objektu
 

Moravskoslezský kraj, ve městě Karviná.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Významnou kulturní památkou Karviné je empírový zámek Fryštát, který se stal po rozsáhlé obnově v polovině 90. let 20. století vyhledávaným místem kulturní veřejnosti. Jeho dějiny jsou spjaty s počátkem 14. století, kdy byl Fryštát povýšen na město. Zakladatele zámku byl rod těšínských Piastovců, který si Fryštát zvolil po Těšínu za druhé rezidenční sídlo.
Po požáru roku 1511 stavba zámku vyhořela až do základů a hned v následujících letech 1. poloviny 16. století byla postavena nová renesanční budova zámku. Byla to tehdy jednopatrová budova se sedlovou střechou o osmi osách, později pak v 1. polovině 18. století byl zámek barokně upraven. Když roku 1781 zámek při požáru města vyhořel, přestěhoval se jeho tehdejší vlastník, hraběcí rod Taafů, do barokního zámku v sousedním Ráji a provizorně opravený zámek byl načas využit úřednictvem vrchnostenské hospodářské správy panství.
 
Teprve koncem 18. století, kdy se dostal zámek roku 1792 spolu s městem a okolním panstvím do majetku hraběcího rodu Larisch-Mönnichů, byl zchátralý zámek obnoven a přestavěn v empírovém slohu. Jednopatrová stavba byla zvýšena o atikové patro a opatřena bočními krátkými křídly. K hlavní zámecké budově přibyla vedlejší budova zámku, zvaná Lottyhaus, jdoucí směrem do náměstí. Obě budovy vytvořily jeden stavební celek s velkým nádvořím, volně otevřeným do náměstí.
Prostory empírového zámku Fryštát dnes nabízejí rozsáhlou expozici šlechtického nábytku a uměleckých sbírek od renesance do 20. století, které z větší části tvořily původní interiér někdejších karvinských zámků Fryštát, Ráj a Solca. Reprezentační zámecké prostory zároveň nabízejí možnost uzavření sňatku v nádherném stylově zařízeném obřadním sále, ale i konání komorních koncertů a jiných příležitostních kulturních akcí.
 
Zámek je obklopen nádherným 36hektarovým přírodně krajinářským parkem z roku 1804 a je nejnavštěvovanějším památkovým objektem zdejšího regionu a Slezska vůbec.
 
Expozice

 • Expozice šlechtického mobiliáře - V hlavní zámecké budově se nachází v prostorách patra zámku v 17 salonech historická interiérová expozice šlechtického mobiliáře a uměleckohistorických sbírek z období od 16. do poloviny 20. století. Jedná se z větší části o kmenový mobiliář někdejších karvinských zámků Fryštát, Ráj a Solca.
 • Expozice loveckého a orientálního salónu - Expozice loveckého a orientálního salónu, soubor značkového porcelánu, dobové oblečení a další zajímavé a umělecké artefakty.

 
Zajímavost

Nachází se zde jedna z nejvýznamnějších zámeckých knihoven na našem území vůbec, která obsahuje vzácné rukopisy, prvotisky, vědecké knihy a encyklopedie řady vědních oborů.
Díky vlivnému postavení rodu Larisch-Mönnichů se zámek Fryštát těšil mnoha významným návštěvám. Z řad prominentních osobností rakouské, německé i další evropské aristokracie navštívil v letech 1887 - 1916 zdejší zámek korunní princ Rudolf, následník rakouského císařského trůnu František Ferdinand d'Este, německý císař Vilém II., arcivévoda Bedřich Habsburský, ale také náčelník generálního štábu rakouské armády Conrad von Hoetzendorf, i bulharský car Ferdinand a řada dalších.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben - říjen: denně kromě pondělí 1000 - 1700, kromě každé první soboty v měsíci
  Jindy pouze po předchozí dohodě. Poslední prohlídka začíná v 1600.
   
  Vstupné

  40,- plné * 20,- snížené * 15,- děti.
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem, 55 min., nejméně 3, nejvíce 20 návštěvníků.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pořádání svateb na objednávku.
  V přízemí zámku je umístěna zámecká vinárna a zámecká galerie, kterou provozuje Výtvarné centrum Chagall z Ostravy.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ano
   
  Parkování

  200 m (placené) * 200 m (placené)
   
  Provozovatel

  Magistrát města Karviné
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Karviná (200 m)
  Stanice vlak: Karviná hl.n. (500 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015