Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Hrad Lipnice nad Sázavou,   okres Havlíčkův Brod
Adresa:  Státní hrad
58232  Lipnice nad Sázavou
Telefon:  569 486 189
Email:  hrad.lipnice@quick.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  16.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Kraj Vysočina, vzdušnou čarou 10 km západně od města Havlíčkův Brod.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Hrad byl založen v poměrně málo kolonizované krajině středního Posázaví, které patřilo v té době bohatému rodu pánů z Lichtenburka. Ti si v blízkosti svého města Německého Brodu otevřeli stříbrné doly a potřebovali si postavit v tomto kraji sídelní a zároveň obranný hrad. Hrad byl založen na svou dobu velkolepým způsobem a od počátku byli i jeho majitelé důkazem jeho významu.

Páni z Lichtenburka se jmenovali původně Světlíkové ze Světlíka a byly potomky Smila Světlického. Světlice byl původní název hradu Lichtenburka nedaleko Čáslavi, dnes nazývaného Lichnice. Raimund z Lichtenburka, stavitel naší Lipnice, byl významným mužem svého rodu. Roku 1318 zastavil společně s dalšími hrady Lipnici mladému králi Janovi Lucemburskému, jako zárukuza svého mocného příbuzného Jindřicha z Lipé. Ten byl tehdy králem zavřen na hradě Týřově. Později se Raimund odstěhoval na svůj jihomoravský hrad Bítov (Bítovští z Lichtenburka) a Lipnice se dostala do rukou krále Jana.

Král Jan Lucemburský ji pak vyměnil roku 1319 s Jindřichem z Lipé za část Žitavska s hradem Ojvínem. Jindřich z Lipé zřejmě hrad dostavěl. Na jeho cestách z Prahy do Brna za Eliško Rejčkou byla Lipnice jistě vítanou zastávkou. Později jeho synové na hradě hostily krále Jana i jeho syna Karla. Když pak rod pánů z Lipé zchudnul Lipnice se dostala do majetku Královské koruny. Karel IV. udělil městečku pod hradem roku 1370 právo hrazeného města na způsob Německého Brodu. V roce 1378 hrad koupily bratři z Kunštátu, ale již za tři roky získal Lipnici dědičně Vilém z Landštejna.

Páni z Landštejna tehdy prodali svůj rodový hrad a z Lipnice chtěli učinit své nové sídlo. Tomu odpovídala i snaha o rozvoj lipnického panství. Na hradě byla založena kolegiátní kapitula - významná a na šlechtických hradech zcela neobvyklá církevní instituce. Ve městečku byla založena škola a také byla vysazena nová osada Vilémovec, nesoucí jméno svého zakladatele. Vilém z Landštejna také určil ve svém testamentu, že jednou týdně má být v hradní kapli sloužena mše v českém jazyce. Lipnická větev Landštejnů však vymřela po meči a kateřina z Landštejna přinesla Lipnici věnem Čeňkovi z Vartenberka.

Čeňek z Vartenberka, nejvyšší purkrabí pražský a přívrženec strany „podobojí“, nechal roku 1417 v lipnické hradní kapli vysvětit první husitské kněze. Pod pohrůžkou násilí je musil vysvětit pražský světící biskup Heřman Nikopolský. Po Čeňkově smrti hrad spravoval hejtman Táborské jednoty Jan Smil z Křemže. Po něm hrad nakrátko vlastnil Oldřich z Rožmberka, ten prodal Lipnici Mikuláši Trčkovi z Lípy.

Od roku 1436 vlastnil hrad Trčkové z Lípy. Zakladatelem slávy tohoto rodu byl husitský hejtman Mikuláš Trčka z Lípy, chudý zeman z vesničky nedaleko Hradce Králové. Během husitských válek se stav Mikuláš bohatým a váženým šlechticem a získal majetek vilémovského kráštera. Jeho syn Burian, přední rádce krále Jiříka, přidal kláštersví želivské. Společně s lipnickým panstvím se tento majetek stal základem pro další roz ...
 

Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Hradní zbrojnice - Ve zbrojnici si návštěvník může prohlédnout množství středověkých zbraní i zbroje.
 • Archeologická expozice - . Její základ tvoří proslulá sbírka gotických kamnových kachlů z 15. a 16.století. Tyto kachle byly nalezeny přímo na lipnickém hradě a z jejich kopií byla v roce 2000 postavena v této místnosti krásná kamna (sál v 1. patře).
 • Středověký záchod - V menší místnosti je zachovaný středověký záchod tzv. prevít.
 • Hradní kaple - Je složena ze starého gotického presbyteria zasvěceného sv.Vavřinci a novějšího barokního zasvěceného sv.Josefovi. Zejména starší gotické kněžiště s částečně zachovanou původní výzdobou ze 14.století je jedním z vrcholů prohlídky.
 • Hradní sklepení - S velkolepou starou klenutou hodovní síní, vězením, mučírnou, lednicí a hlubokou ve skále vylámanou studnou. Nad studnou je zachovaný starý rumpál. Volně přístupná je pro návštěvníky prodejna, rumpál a hradní galerie ve věži Samsonu.

 
Zajímavost

Památník spisovatele Jaroslava Haška v domku pod hradem ve kterém J. Hašek žil. Na starém lipnickém hřbitově hrob Jaroslava Haška.
 
Pověst

O zazděné Kateřině
 
Říká se, že žena pána Čeňka z Vartenberka, Kateřina z Landštejna, se zamilovala do majitele nedalekého hradu Orlíka nad Humpolcem pana Jindřicha z Dubé. Když se to Čeněk dozvěděl, nechal prý Jindřicha zavraždit a své ženě nachystal krutou smrt. Do výklenku v hradní kapli vsadil nejprve svého mrtvého soka a k němu pak nechal postavit nebohou Kateřinu a vlastní rukou ji tam zazdil. Na počátku 18.století se při úpravách hradní kaple skutečně našel zazděný výklenek a v něm dvě lidské kostry, jedna údajně se zbytky brnění. Pravdou je, že naše dějiny skutečně znají takový trest za nevěru, neboť v 16.století nechal Mikuláš ml. Trčka z Lípy zazdít svou nevěrnou ženu Kateřinu ze Šelemberka ve sklepeních hradu Lichnice.
 

O pokladu a třetím kříži
 
Říká se, že je na Lipnici ukryt poklad pánů z Landštejna. Poklad je prý ukryt pod třetím křížem. Prvé dva kříže jsou vytesány v hradní bráně a kdo nejde třetí těm dvěma podobný, najde také pod ním ukrytou skalní sluji s pokladem. Tento poklad ale má svého strážce - kostlivce s diamantovýma očima, kterého musíte svou chytrostí obelstít, abyste se mohli pokladu zmocnit.
 

O Černém muži
 
Na počátku 19. století zavraždil hradní pohůnek uhelným mourem začerněný správce panství i jeho ženu a následně je okradl. Paní správcová se však ještě probrala a zburcovala hradní čeládku. Pohůnka i s dvěma kumpány dopadli v hostinci ve městě a pohůnek byl odsouzen k oběšení. Ten si však vzal život sám dřív, než na něm mohla být spravedlnost vykonána. Jeho nevysvobozená duše od té doby prý bloudí po hradě a hledá vysvobození.
 


 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
  květen, červen: denně kromě pondělí 1000 - 1600
  červenec, srpen: denně kromě pondělí 900 - 1800
  září, říjen: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  40,- plné * 20,- snížené
  bez průvodce (mimo sezónu) 25,- plné * 15,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  S průvodcem, 50 min., nejvíce 40 návštěvníků.
  Bez průvodce - mimo hlavní sezonu při malém počtu návštěvníků volná prohlídka.
   
  Doplňkové služby

  Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor po předchozí dohodě, pořádání svateb.
   
  Foto, kamera

  zdarma * zdarma
   
  Bez bariér

  pouze nádvoří
   
  Parkování

  200 m * 200 m
   
  Provozovatel

  Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Lipnice nad Sázavou (500 m)
  Stanice vlak: Okrouhlice (8 km)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015