Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Zámek Roztoky u Prahy,   okres Praha - západ
Adresa:  Středočeské muzeum
25263  Roztoky u Prahy
Telefon:  233 029 011
Email:  smr@smr.anet.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  29.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 10 km severně od města Praha.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Archeologická expozice „Cesta pravěkem k Českému státu“
Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Salon ve stylu Biedermeieru
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Původně gotická vodní tvrz, přestavěná renesančně, upravená barokně a pseodogoticky s přilehlými hospodářskými budovami a zámeckým parkem se sochami a vzácnými dřevinami. Nejcenější místností je renesanční sál, který dnes slouží jako svatební síň. Původní klenutou síň z období pozdní gotiky připomínají osekané konzoly s výběhy i prevet zabudovaný v silné středověké zdi. Na přelomu 16. a 17. století ji dali přestavět Boryňové ze Lhoty na velký sál, určený pro slavnostní hostiny a zábavy. Z původní výzdoby se kromě malovaných ostění oken a vlysů s motivy rozvilin a puttů zachoval původní záklopový strop. Iluzivní malba navozuje dojem řezaných trámů sbitých hřeby. Mezi ornamentálními, rostlinnými i symbolickými motivy najdeme ve druhém poli od vstupu postavu muže v renesančním oděvu, považovanou za rytíře Davida Boryně ze Lhoty. Předsálí renesančního sálu je doplněno několika portréty 19. století.
 
Expozice

 • Cesta pravěkem k českému státu - V úvodní části se seznamujeme s pracovními metodami archeologů, a to od příprav terénních prací až po zpracování nálezů, něvštěvník pak prochází úseky doby kamenné až železné, římským obdobím a poznává doklady příchodu prvních Slovanů. Závěr je věnován významu Levého Hradce v období počátku českého státu. Exponáty jsou v maximální míře rozmístěny volně v prostoru, jsou zde především velké modely stavebních objektů, figuríny s rekonstrukní oděvů i funkční instalace pracovních nástrojů. Tato expozice je v rámci programu Brána muzea otevřená doplněna interaktivní hrou na archeology Hledání minulosti. Při této hře si každý návštěvník může vyzkoušet týmovou práci archeologů a konzervátorů.
 • Hledání minulosti - Interaktivní hra, která navazuje na archeologickou expozici "Cesta pravěkem k českému státu ". Návštěvník si při hře vyzkouší týmovou práci archeologů a konzervátorů. Tato práce je základem objevování nových historických poznatků. Hra, která je samoobslužná, je určena dětem i dospělým, kteří si rádi hrají a zároveň poznávají. Hra vznikla v rámci programu "Brána muzea otevřená" za podpory nadace Open Society Fund Praha.
 • Zdenka Braunerová doma i v cizině - Dlouhodobá výstava přibližující osobnost malířky, grafičky a organizátorky uměleckého a kulturního života, která velkou část svého života žila a tvořila v Roztokách.
 • Renesanční svatební síň - Klenutá síň z období pozdní gotiky, byla na přelomu 16. a 17. století přestavěna na velký sál, určený pro slavnostní hostiny a zábavy. Z původní výzdoby se kromě malovaných ostění oken a vlysů zachoval malovaný záklopový strop. Nyní slouží k reprezentačním účelům a jako svatební síň.
 • Salon ve stylu biedermeieru - Salon je vybaven mobiliářem ze 30. až 50. let 19. století a připomíná tak dobu počátků nejstaršího pražského letoviska, kterým se Roztoky staly v době národního obrození, kdy panství patřilo rodině Lederů. Exponáty pocházejí zejména z rozsáhlé sbírky malíře Miloše Maliny (1904 - 1991), darované Středočeskému muzeu.

 
Zajímavost

Muzeum se snaží připravovat pro své návštěvníky řadu aktivních programů a to především v rámci programu Brána muzea otevřená.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben - listopad: denně kromě pondělí 1000 - 1800
  5. prosinec - březen čtvrtek - neděle 1000 - 1700
  Jindy pouze po předchozí dohodě.
   
  Vstupné

  30,- plné * 15,- snížené
   
  Prohlídkové okruhy

  Samostatně.
   
  Doplňkové služby

  Prodej upomínkových předmětů, svatby na objednávku.
   
  Foto, kamera

  ano bez světel (zdarma)
  ano bez světel (zdarma)
   
  Bez bariér

  ano do přízemních prostor, tzn. 3 výstavy + 1 expozice
   
  Parkování

  100 m (zdarma) * 100 m (zdarma)
   
  Provozovatel

  Středočeské muzeum Roztoky u Prahy
   

    
   
   

   

   
   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015