Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
 • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
 • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
   
 • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
 • Hrad Radyně,   okres Plzeň - jih
Adresa:  Hrad Radyně
33202  Starý Plzenec
Telefon:  377 966 605
Email:  info.plzenec@plzenec.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Plzeňský kraj, vzdušnou čarou 10 km jihovýchodně od města Plzeň.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Královský hrad Radyně byl postaven ve 14. stol. za vlády českého krále a císaře Římské říše Karla IV. Dnes již zřícenina hradu ve výši 569 m nad m. vévodí širému okolí. Je typickou dominantou celého Plzeňska.
 
V českém prostředí se původní jméno Karlskröne neujalo, a tak po smrti Karla IV. byl hrad nazýván Radyní podle jména kopce a buližníkové skály, na níž byl hrad vybudován. Stavebně patří Radyně k rozvinuté pevnostní architektuře doby Karlovy. Dříve vedl vstup a vjezd do hradu přes suchý obranný příkop po zvedacím mostě. Dále bylo severní nádvoří hradu s hospodářskými budovami, chráněné hradbami a na konci byla čtyřhranná bašta. Přístup z jižní, západní a částečně i severní strany ke hradu chránil obranný příkop hluboký 5 metrů a široký 9-12 metrů. Ochranu dalších částí nádvoří tvořily čtyři brány s věžemi. Pod hrubou čtvercovou hradní věží byla vyhloubena hradní cisterna na dešťovou vodu, stékající ze střechy věže, která byla jediným zdrojem vody na hradě. Na místě dnešní betonové lávky do hradu na severní straně hrubé věže býval další zvedací most, který obsluhoval dveřník ze své místnosti v prvém poschodí věže. Z lávky se vcházelo po několika schodech vstupní branou do sklepa paláce a odtud po dřevěném schodišti do hrubé věže.
 
Jako správci hradu - purkrabí byli dosazováni většinou příslušníci drobné šlechty z Plzeňska. Jejich povinností bylo sledovat a zajišťovat bezpečnost obchodní cesty z Norim- berka přes Řezno do Prahy, vykonávat správu královského majetku v okolí, vykonávat soudní pravomoc nad přímými poddanými panovníka. Posledním byl asi hejtman Racek, za jehož vlády, asi v polovině 16.stol., hrad vyhořel.
 
Kronikář Beckovský na začátku 18. stol. píše takto: Na vrchu spatřuje se pustý hrad Radyně, do kterého žádný nejde, obávaje se, aby ho v něm nějaké neštěstí nepotkalo. Neboť od svých předkův toho správu mají, že v tom hradu všelicí duchové se zdržují, od kterých, kdo do něho vejde, nějakou nesnáz trpěti musí.
 
Všechny ty báje a pověsti mají původ u bájného zakladatele hradu Radouše. Znalce heraldiky i další návštěvníky jistě potěší výstavka erbů a znaků všech majitelů hradu ve zbrojnici hrubé věže, od zakladatele hradu Karla IV. (1361 - 1536) a pozdějších držitelů hradu pánů ze Štemberka (1496 - 1561), Kokořovců (1561-1710), Černínů (1710 - 1816), Valdštějnů (1816 - 1920), až po nynějšího vlastníka a správce hradu město Starý Plzenec (1920 - ….)
 
Z vrcholu věže je krásný pohled na široké okolí. Na západě je vidět Plzeň, hrad Přimda, za dobré viditelnosti Šumava, jihovýchodně zbytky hradu Vlčtejna, východně potom část střechy zámku Kozel. Na sever pak Starý Plzenec, nad nímž se na pravém břehu Úslavy rozprostírá na kopci Hůrka s rotundou sv. Petra a Pavla.
 
Okolo Starého Plzence vede naučná stezka vybudovaná k 1000. výročí založení Staré Plzně. Stezka prochází historickými místy i přírodními lokalitami, jako např. Černá stráň na Hůrce ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

 • Erbovní síň - V hranolové věži s erby všech majitelů hradu Radyně.

 
Kulturní akce


Nezobrazovat loňské akce ...

 • 30.05.2003 - 31.05.2003  Hodokvas na hradě Radyni   - na třech scénách na hradě Radyni se představí v komponovaných pořadech šermíři, kejklíři, muzikanti, zpěváci, tanečníci, kouzelníci, střelci
  U hradu - scéna hlavní
  Nádvoří - scéna hradní
  U kanónu stál - scéna střelecká.
 • 30.05.2003 19:00  Slavnostní zahájení hodokvasu   - historický mumraj měšťanů Starého Plzence, velký alegorický průvod (ohně, efekty, plivači), noční merenda...
 • 31.05.2003  Staročeské máje   - folklorní soubory z regionu a jejich hosté, dopoledne.
 • 31.05.2003  „Hurá braši, na Radyni straší!“   - vyhodnocení výtvarné a literární soutěže pro děti.
 • 31.05.2003  Ohňostroj  
 • 31.05.2003 14:00  Příchod vladyky Radouše a jeho hostů   - gotika, Alerion, Strašlivá podívaná, Smog, Nebojsa, Lorika, ZUŠ Starý Plzenec, Úslaváček, Radyně, Radost, Redingot, Wagabund blues, Lumír a řada dalších...
 • 25.09.2004 17:00  Koncert dobové hudby - Góthien   Dle stavu rekonstrukce buď prímo na hradě nebo na severním nádvoří.
 
Otevírací doba

duben, květen: sobota, neděle, svátky 1000 - 1800
červen - srpen: denně kromě pondělí 1000 - 1800
září, říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1700
Jindy pouze po předchozí dohodě.
V případě svátku v pondělí, zavírací den není.
 
Vstupné

15,- plné * 5,- snížené * 35,- rodinné
 
Prohlídkové okruhy

Samostatně.
 
Doplňkové služby

Dny evropského dědictví - vstup zdarma. Poskytujeme cizojazyčné tištěné průvodce.
 
Foto, kamera

zdarma * zdarma
 
Bez bariér

ne
 
Parkování

zdarma * zdarma
 
Provozovatel

Městský úřad Starý Plzenec
 
Vlakbus

Stanice bus: MHD Plzeň-Starý Plzenec a linkové autobusy ČSAD Plzeň-Příbram, Rožmitál (2,5 km)
Stanice vlak: Železniční trať Plzeň - České Budějovice (3 km)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


 • Park Hotel Plzeň
Park Hotel Plzeň je situován v klidném prostředí Borského parku nedaleko centra města. Součástí hotelového komplexu je vlastní parkoviště. Hotel svým klientům nabízí ubytování ve 22 dvoulůžkových pokojích a 1 apartmán - suite. Všechny pokoje jsou vybaveny sprchovým koutem (apartmán s vanou), WC, TV-SAT a telefonem. Na jaře roku 2004 dojde k výraznému rozšíření hotelu na celkovou kapacitu cca 150 lůžek v kategorii First Class****, garáže, lobby bar a nové konferenční a kongresové prostory.
 
Telefon:378 772 977 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:U Borského parku 31, Plzeň
Email: recepce@parkhotel-plzen.cz
Jazyky:Cz, De, En, Es
Rezervace:telefon, fax, email
Ceny:1990
Kapacita:48+3

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015