Hrad Ledeč nad Sázavou
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkcePohlednice Diskuze \"" English version

Hrad Ledeč nad Sázavou
Adresa:  Muzeum - hrad Ledeč nad Sázavou, Hradní 701
58401  Ledeč nad Sázavou
Telefon:  569 721 128
Email:  is@ledec-net.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  11.6.2006
Poloha tohoto objektu
 

Kraj Vysočina, vzdušnou čarou 20 km severozápadně od města Havlíčkův Brod.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Ledečský hrad stojí na skalním ostrohu, pod nímž protéká řeka Sázava. Svým raně gotickým jádrem (věž bergfritového typu, východní palác, zbytky parkánu) náleží k nejstarším šlechtickým sídlům, stavěným v polovině 13. století. Hrad byl postupně přistavován goticky, renesančně a barokně až do dnešní podoby.
Na ledečském panství se vystřídala řada majitelů.
Nejdéle zde působil rod pánů z Říčan, jejichž erb s drobnými úpravami převzalo město do svého znaku. Po tragické události r. 1509, kdy při zřícení stropu gotického paláce zahynula manželka Buriana Ledečského Žofka ze Sovince a jeho dva synové – poslední dědicové z rodu Říčanských, přešlo panství na čas pod vládu Meziříčských z Lomnice. V roce 1562 vymohl Zdeněk Meziříčský na císaři Ferdinandu I. Majestát povyšující Ledeč na město, včetně povolení magistrátu používat pečeť z červeného vosku – výsada královských měst.
Dalšími majiteli byli Trčkové z Lípy, Lobkowiczové, Adrian z Enkefurtu, Thunové, Věžníkové...
Pozvolna upadající a zadlužené panství prodal v roce 1753 Ignác z Kochu císařovně Marii Terezii, a ta ho darovala Ústavu zchudlých šlechtičen, který založila v Praze na Hradčanech. V roce 1879 zachvátil hrad zhoubný požár, který se podařilo uhasit až po třech dnech. Hrad už nebyl nikdy uveden do původní podoby. Terezianskému ústavu šlechtičen patřilo panství až do první pozemkové reformy, kdy ho převzal do správy stát. Přímým majetkem státu se stal až v roce 1945. V roce 1951 byl hrad převeden do užívání Československým státním lesům. V současné době je majetkem města Ledeč nad Sázavou a společnosti Aquacomp Hard s.r.o.
 
Expozice

 • Historie města - Expozice muzea je ve stylu 30. let 20. století. Muzeum bylo založeno pokrokovými učiteli v dolních Kralovicích dne 28. září 1911. Ihned začaly dobrovolné sbírky exponátů, které se postupně rozšiřovaly. Jsou umístěn v historických vitrínách způsobem běžným v době zakládání muzea.
  Muzeum se nachází v přízemí Malého paláce hradu. Má dvě výstavní místnosti, galerii a depozitář. V prvním renesančním sále jsou soustředěny exponáty připomínající historii města (archeologie, etnografie, výrobky a nářadí zdejších řemeslníků, cechovní památky, sklářské výrobky, sbírka hodin atd.).
 • Zbraně a numismatika - V druhé místnosti je pozoruhodná renesanční sgrafitová výzdoba stropu, sbírka zbraní rytíře Josefa Štanglera z Horky, numismatická sbírka mincí a papírových bankovek z darů a nálezů na ledečsku a obrazy z majetku hradu.

 
Zajímavost

V prostorách Ledečského hradu byly natáčeny scény k fran. filmům „Bídníci“ (G. Depardieu, J. Malkovich), „Bez domova“ (P. Richard).
V měsíci červenci 2003 bude na ledečském hradě natáčet americká produkce „Ramax“ scény k filmu „Bratři Grimmové“. Režie: Terry Gilliam, herecké obsazení: M. Damon, R. Williams, H. Ledger, N. Kidman. Po dobu tří dnů 9. 7. - 11. 7. budou prostory hradu a muzea pro veřejnost uzavřeny.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

   
  Otevírací doba

  duben: sobota, neděle 900 - 1200, 1300 - 1600
  květen - září: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1600
  říjen: sobota, neděle 900 - 1200, 1300 - 1600
  Jindy pouze po předchozí dohodě (nad 15 návštěvníků).
   
  Vstupné

  25,- plné * 15,- snížené * 10 ,- školní skupiny nad 15 žáků * zdarma děti do 6 let.
   
  Prohlídkové okruhy

  1 prohlídkový okruch ve dvou výstavních sálech + galerie, 30 min., nejvíce 25 návštěvníků.
  Věž prozatím nepřístupná.
   

   

   
   
  Doplňkové služby

  Informace o historii hradu, města a okolí, prodej upomínkových předmětů, prodej replik historického skla ze soukromé sklárny „Huť Anna“ z Bělé, rezervace prohlídek.
   
  Foto, kamera

  ne * ne
   
  Bez bariér

  ne
   
  Parkování

  V omezeném množství
  před mostem hradu (100 m - zdarma),
  u ledečského kina (960 m - zdarma)
   
  Provozovatel

  Hrad - Ledeč nad Sázavou, s.r.o.
   
  Vlakbus

  Stanice bus: Horní Ledeč (860 m)
  Stanice vlak: Horní Ledeč (280 m)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    
   
   

   

   

   
   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2015