Nápověda Mapa Hrady, zámky a jiné památky Muzea Expozice Kulturní akce při památkách Pohledy s hrady a zámky Panofotky Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace Diskuzní fórum Soutěže English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily objektu
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 • SM - Galerie,   okres Uherské Hradiště
Adresa:  Otakarova 103
68611  Uherské Hradiště
Telefon:  572 552 425
Email:  info@slovackemuzeum.cz
Poloha tohoto objektu
 


 

 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Umělecká sbírka Slováckého muzea je umístěna v budově bývalé vojenské zbrojnice, která při zásadní rekonstrukci na přelomu 50. a 60. let byla přizpůsobena potřebám galerijního využití. Historicky cenný barokní objekt byl dostaven v r. 1723 podle projektových návrhů Leandra Anquisoly a Jakoba Albla. Poměrně rozsáhlá stavba je řešena jako dvoukřídlé těleso s přilehlým čtvercovým nádvořím v zadním traktu. Na čelní straně fasády je dominantním prvkem vstupní portál zdobený vojenskými atributy, v opačném pohledu je levé křídlo doplněno půlkruhovou věží, v jejímž plášti je původní dřevěné schodiště spirálovitě vybíhající přes obě podlaží až do půdních prostor. Další významnou cenností je dochovaná nástěnná kartuše pocházející z dílny Baldassara Fontany. Dokladem řemeslné zručnosti je trámový strop v prvním poschodí pravého křídla a zvláště pozoruhodný je půdní prostor (dnes výstavní sál s expozicí), kde je zachována barokní vazba krovů ve tvaru ondřejských křížů. Původnímu účelu - vojenské zbrojnici - přestala budova sloužit na počátku 80. let 18. století. Po mnoha různých využitích se budova dostala ve druhé polovině 20. století do majetku Slováckého muzea, které zde vybudovalo novou galerii (otevření pro veřejnost - 21. října 1962). Při druhé rekonstrukci (1990-92) byl objekt přizpůsoben současným požadavkům galerijní praxe, přičemž interiér byl vybaven novými technickými prvky. Třetí rekonstrukce (1997-98) byla nutností po povodních a stala se symbolem mimořádného úsilí o záchranu celého objektu. (Galerie SM byla nejpoškozenější památkově chráněnou stavbou v oblasti Moravy). Roční výstavní programy jsou zpracovávány s důrazem na kvalitu, jednotlivé výtvarné disciplíny, časový a vývojový záběr. V pestré skladbě je prezentována tvorba jak moravských a českých umělců, tak i díla zahraničních autorů. Prostorové možnosti Galerie SM, její vybavení a reprezentativní vzhled dovoluje navazovat spolupráci s významnými uměleckými osobnostmi. Mimo výstavní činnost jsou v prostorách galerie pořádány pravidelné kulturní programy (koncerty, módní přehlídky, divadelní představení atd.). Ve spektru dalších aktivit je kromě metodické pomoci (pro soukromé majitele a instituce, odborné konzultace se studenty aj.) je programově zaměřována pozornost mládeži (přednášky, výklady k výstavám). V rámci rozsáhlého projektu Slováckého muzea orientovaného na kulturní výchovu mládeže, realizuje Galerie SM speciální program pro předškolní věk, který přiměřeným způsobem vysvětluje základní pojmy z výtvarného umění. Galerie Slováckého muzea vychází nejen z tradičních a osvědčených poznatků své dlouhodobé historie, ale stále hledá možnosti dalšího obohacení a rozšíření svých aktivit. Podrobnější informace o uměnovědném oboru Slováckého muzea lze nalézt v publikaci vydané v roce 1999.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce

   
  Otevírací doba

  pondělí - neděle: 900 - 1200 a 1230 - 1700hodin
   
  Vstupné

  20,-- Kč základní; 10,-- Kč snížené (děti nad 6 let, důchodci, studenti, vojáci ZS); 40,-- Kč speciální (rodinné vstupné 2 dospělí + děti); zdarma volné (ICOM, AMG, EURO 26, Čtyřlístek, ZTP, ZTP/P, průvodci CK, novináři, pedagogický dozor, školní hromadné předplacené roční permanentky); 40 Kč příplatky, poplatky (odborný výklad)
   
  Doplňkové služby

  Na všech pokladnách objektů Slováckého muzea je možné zakoupit předměty z dílen mistrů lidové umělecké výroby (keramika - režná, zakuřovaná, majolika, kraslice, sláma a šustí, pečivo, sklo, klokočí aj.), vybrané videozáznamy, CD a MC známých cimbálových muzik regionu.
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje cestovní agentura Falcomp
     www.pruvodce.com/firma
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2004