Nápověda Mapa Hrady, zámky a jiné památky Muzea Expozice Kulturní akce při památkách Pohledy s hrady a zámky Panofotky Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace Diskuzní fórum Soutěže English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily objektu
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

  • Muzeum vesnických staveb středního Povltaví Vysoký Chlumec,   okres Příbram
Adresa:  26252  Vysoký Chlumec
Telefon:  318
Email:  info@muzeum-pribram.cz, muzeum_pribram@volny.cz
Poloha tohoto objektu
 


 

 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Záchranné muzeum dokládající vývoj lidového domu od pol. 18. století do konce 20.let 20. století na území Středočeské pahorkatiny, v povodí Vltavy a severní části jižních Čech. V areálu jsou soustředěny obytné, hospodářské a technické stavby ohrožené na původním místě zánikem.

Vysoký Chlumec se nachází 35 km východně od Příbrami, 8 km jihozápadně od Sedlčan, v malebné krajině středního Povltaví.

V roce 1998 Hornické muzeum Příbram odkoupilo od Lobkowiczů pozemek na katastru obce Vysoký Chlumec u Sedlčan o rozloze 3 ha. Následující rok započala výstavba Muzea vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci. Do tohoto muzea jsou přenášeny vybrané typy nejohroženějších lidových staveb, které by v regionu na svém původním místě zanikly. Sběrnou oblast muzea tvoří především bývalý okres Příbram, s hlavním zaměřením na Sedlčansko.

Do krásného areálu v údolí potoka s malým rybíčkem jsou citlivě zakomponovány zemědělské usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářské stavby (stodoly, špýchary), technické stavby na vodní pohon (pila, mlýn) i drobné sakrální stavby. V převážné většině se jedná o objekty z 18. až počátku 20. století. V konečné fázi se předpokládá transfer a znovupostavení zhruba 20 - 25 objektů.

Jako první byl v roce 2000 přenesen dům čp. 4 z Obděnic u Petrovic (bývalý okr. Příbram). Bezpochyby velmi hodnotnou záležitostí z hlediska transferu celého objektu se stalo přenesení klenby černé kuchyně s částí komína, a to v bloku o váze 30 tun. V roce 2001 byl dům stavebně dokončen a zkolaudován. V roce 2002 v něm byla instalována interiérová expozice a byl zpřístupněn pro návštěvníky.

V roce 2001 byly postaveny dva roubené špýchary od usedlosti čp. 2 z Počepic u Vysokého Chlumce (bývalý okr. Příbram). V roce 2002 byl transferován kamenný milník, hraniční kámen a sokl pod litinový kříž.

V areálu budoucího Muzea vesnických staveb se též dochovaly sádky na ryby, které by v budoucnu měly být spolu s vhodným objektem - například rybářskou baštou, využity pro malou expozici mapující vývoj rybníkářství a chov ryb na Sedlčansku.

Vlastní sbírkotvorná činnost je zaměřena na sběr strojů, nářadí, náčiní, včetně zařízení, tvořících interiér lidového obydlí. Získané předměty by měly rovněž odrážet sociální rozvrstvení obyvatel vesnice středního Povltaví od konce 19. do první třetiny 20. století. Ke konci roku 2003 bylo ve sbírkovém fondu Muzea vesnických staveb shromážděno na 250 nových předmětů. Při instalaci expozic v budovaném muzeu je též využito stávajícího národopisného sbírkového fondu Hornického muzea Příbram a fondu Městského muzea v Sedlčanech, s nímž Hornické muzeum Příbram velmi úzce spolupracuje.

V roce 2001 získalo Hornické muzeum Příbram do svých sbírek na Vysoký Chlumec složené zařízení vodní pily (katru). S výstavbou se započalo ke konci roku budováním základů a kamenné spodní části (tzv. podpilí).
 
Zajímavost

Unikátní černá kuchyně transferovaná jako celek (poprvé v ČR). Jediné muzeum lidové architektury v jižní a jihozápadní části středních Čech.
 
Otevírací doba

Červen - září
úterý - neděle: 900 - 1700
prohlídka začíná vždy v celou hodinu : 900, 1000, 1100, 1200, 1300, 1400, 1500, 1600 hod.

Říjen
sobota - neděle: 900 - 1600
prohlídka začíná vždy v celou hodinu: 900, 1000, 1100, 1200, 1300, 1400, 1500 hod.

 
Vstupné

10,-Kč dospělí * 5,-Kč děti, studenti, důchodci
pro členy Klubu českých turistů (karta EUROBEDS) sleva 50 %
 
Doplňkové služby

rezervace prohlídek, prodej suvenýrů
 
Foto, kamera

ano, zdarma
 
Bez bariér

ano
 
Parkování

os. auta i autobusy zdarma
 
Provozovatel

Hornické muzeum Příbramnám. Hynka Kličky 293261 01 Příbram VI - Březové Hory
 
Vlakbus

Stanice bus: Vysoký Chlumec (0,4 km)
Stanice vlak: Sedlčany (7 km)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  
 
 

 

 
 

 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje cestovní agentura Falcomp
   www.pruvodce.com/firma
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2004