Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily objektu
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 • Oblastní muzeum - jezuitský areál Chomutov,   okres Chomutov
Adresa:  Palackého 86
43001  Chomutov
Telefon:  474 651 251
Email:  muzeumcv@pvtnet.cz
Poloha tohoto objektu
 


 

 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Historie muzea: Osmdesát let je v životě lidském dlouhá doba. Z pohledu muzea - instituce, která se stará o tisíciletý odkaz předků - to ovšem zase tak dlouhý čas není. První zmínka o chomutovském muzeu se datuje k roku 1851, kdy "...vrchní učitel Anton Hübel věnoval obci svou sbírku mincí pro zlepšení práce gymnázia a jako příspěvek k založení muzea..." Ovšem ještě šedesát let trvalo, než se město začalo touto myšlenkou zabývat vážně.Zasedání obecního výboru z 25. února 1911 se usneslo "se šlechetnou jednomyslností" na založení, podpoře a vybavení Městského muzea pro chomutovský a šebestiánský okres a Muzejní společnosti Chomutov a ustavilo společný obecní a muzejní správní výbor. Ustavující schůzi "Muzejní společnosti Chomutov" svolal starosta dr. Ernest Storch na 19. říjen 1911. V chomutovském divadle byla za účasti asi 45 přítomných zvolena patnáctičlenná rada, v jejímž čele stál c. k. finanční rada Franz Schindler, projednány a schváleny stanovy a roční členský příspěvek.
Provoláním z ledna 1912 společnost vyzvala „vlastence všech profesí a stavů“ ke spolupráci a shromažďování různě rozptýlených přírodních a kulturních památek z města a okolí a jejich ukládání na jednom místě. Byla vytvořeno oddělení historické a prehistorické, oddělení pro umění a umělecké řemeslo a knihovna se sbírkou rukopisů a listin.Záhy se začalo scházet mnoho darů od jednotlivců i institucí. Městskou radou byla společnosti přidělena místnost na radnici, která však brzy svou kapacitou nestačila. Vedení města projevilo pochopení a dalo pro muzeum k dispozici další tři místnosti a také Mnišský dvorek. Přesto trvalo celých dvanáct let, než se nashromáždil dostatek exponátů.Městské muzeum bylo 8. září 1923 za nebývalého zájmu poprvé otevřeno veřejnosti. Vedením byl pověřen plukovník ve výslužbě Moritz Schrötter. Od roku 1932 se stal ředitelem muzea dr. Rudolf Wenisch, od dvacátých let městský archivář. Svou jasnou koncepcí a odbornou erudicí nadlouho předurčil rozsah sbírek a charakter moderní muzejní a archivní práce. Muzeum nezaměstnávalo stálé odborné pracovníky, ale smluvně pro něj pracovala řada ve své době uznávaných odborníků (např. pražský historik umění Josef Opitz, archeolog Helmut Preidl). V roce 1937 měla Muzejní společnost 233 členy, kteří se podíleli na mnoha aktivitách, zejména pak na vydávání chomutovské vlastivědy (Heimatkunde). Největší a nejzdařilejší akcí bylo uspořádání výstavy gotického umění severozápadních Čech v r. 1928, která se stala základem dnešní expozice. Muzeum postupně představilo i barokní a rokokové sbírky, český porcelán, miniatury a rovněž díla žijících výtvarných umělců. Velmi dobře pracovalo i prehistorické a přírodovědné oddělení. Poválečné období přineslo zásadní změny dosavadního úzkého vztahu muzea ke svému městu. Dr. Wenisch, ač nechtěl, odešel v říjnu 1946 do odsunu. Od léta 1945 zastával funkci ředitele akademický sochař Alois Klouda, který měl opět zpřístupnit sbírky veřejnosti. K tomu došlo 28. září 1946. Postupné bu ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Zajímavost

Fialův mechanický betlém, vyhlídka z terasy Hvězdářské věže
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce

   
  Otevírací doba

  Radnice: út-pá 1000 - 1700, so 1000 - 1400, v létě ne 1300 - 1700
  Gymnázium: út-pá 900 - 1700, so 900 - 1400
  Hvězdářská věž: poslední sobota v měsíci v celé hodiny provozu gymnázia.
   
  Vstupné

  plné 15,-, děti 7,-, kolektivy 5,- rodinné 30,- celodenní opakované příplatek 50%, pro obě budovy příplatek 50%, členové AMG zdarma.
   
  Doplňkové služby

  Prodej publikací, suvenýrů, na radnici posezení u kávy
   
  Foto, kamera

  ano - dle dohody
   
  Bez bariér

  Pouze přízemí budovy jez. gymnázia
   
  Parkování

  ano - ano 50 m
   
  Provozovatel

  Zřizovatel: Ústecký kraj, Velká Hradební 3118/48, Ústí nad Labem
   
  Vlakbus

  Stanice bus: ano (0,5 km)
  Stanice vlak: Chomutov-nádraží
  Chomutov-zastávka (1,5 km
  0,7 km.)
  Vyhledat autobusové spojení
  Vyhledat vlakové spojení

   
   

    


   

   
  Vyhledat možnosti stravování ...
   


   

   
  Vyhledat možnosti ubytování ...
   
   
   

   

   
   

   
   
     Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
   
     Provozuje cestovní agentura Falcomp
     www.pruvodce.com/firma
     Všechna práva vyhrazena © 2000-2004