Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily objektu
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

  • Muzeum MM - Klenotnice drahých kamenů,   okres Jičín
Adresa:  F.F.Procházky 70
50901  Nová Paka
Telefon:  493 721 943
Email:  novapaka@muzeum.cz
Poloha tohoto objektu
 


 

 
toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Expozice nacházející se v přízemí budovy Klenotnice drahých kamenů nám zaznamenává nejen „Zkamenělý svět podkrkonošského permokarbonu“, ale i schránky živočichů druhohorního moře a třetihorní sopečnou činnost. Nalézáme zde ale také vysvětlení vzniku podkrkonošských drahých kamenů, jako produktu melafyrových příkrovů na konci prvohor, Návštěvník zde prochází mezi velkými kmeny zkamenělých araukaritů, z nichž některé dosahují výšky až dvou metrů. Seznámí se i s dalším zkamenělým světem tohoto období, s kapradinami, se stvoly přesliček, s otisky skelnošupinatých ryb a stopami po obojživelnících - krytolebcích. Celé expozici pak vévodí skalní stěna tvořená melafyrem, ve kterém se nacházejí drahé kameny. V prvním patře se pak návštěvník seznámí s jednotlivými druhy podkrkonošských drahých kamenů (acháty, jaspisy, křišťály, jaspacháty, záhnědy, ametysty,…) a dále s jednotlivými nalezišti, které se odlišují nejen svou barevností. Malá část expozice je věnována drahým kamenům z celého světa. Též se zde představí někteří výrobci se svými výrobky z drahých kamenů, které si může pak návštěvník zakoupit v přízemí budovy v místním specializovaném obchůdku. Tato část expozice je doplňována o presentaci místních sběratelů.
V podkroví budovy nacházíme pak expozici "Spiritismu v Podkrkonoší", která je zaměřena především na medijní kresby a osobu Karla Sezemského, který vedl edici "Spirit Nová Paka". Jde o jedinou expozici takto zaměřenou v České republice. Medijní kresby, kterých má od různých autorů naše muzeum přibližně 600 se dnes řadí do uměleckého směru "l´art brutte", tedy umění v původním surovém stavu /neškolená kresba/. Tyto sbírky jsou často prezentovány v zahraničí /Vídeň, Paříž,..). Letos budou kresby prezentovány v na výstavě v Bruselu při našem vstupu do Evropské unie. Lidé se zde dozvědí především „jak se u nás duchařilo“..
 
Otevírací doba

2.duben - říjen: denně kromě pondělí 800 - 1200 a 1300 - 1630.
3.prosinec - 19. prosinec denně kromě pondělí 800 - 1200 a 1300 - 1630.
Mimo sezónu je možné objednat prohlídku pro skupiny čítající nejméně 8 lidí na tel. čísle: 493 721 943.
 
Vstupné

Klenotnice - dospělí 20,- Kč; studenti, důchodci 15,--Kč; děti 10,-- Kč.
 
Doplňkové služby

Prodej drahých kamenů a šperků z nich, upomínkových předmětů. Prohlídky lokalit (nalezišť drahých kamenů). Expozice muzea si můžete projít samostatně nebo využít služeb našeho průvodce. Průvodcovská činnost v expozici Klenotnice: česky (3O,- Kč );anglicky, německy, rusky (5O,- Kč)
 
Foto, kamera

ne - ne
 
Bez bariér

Pouze v přízemí budovy "Klenotnice".
 
Parkování


 
Provozovatel

MěÚ Nová Paka
 
Vlakbus

Stanice bus: Nová Paka (400 m)
Stanice vlak: Nová Paka město (150 m)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  
 
 

 

 
 

 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje cestovní agentura Falcomp
   www.pruvodce.com/firma
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2004