Muzeum Boženy Němcové
Vítáme Vás HistorieExpozicePohlednice Diskuze \"" English version

Muzeum Boženy Němcové
Adresa:  Maloskalická 47,
ul. B. Němcové 9
55203  Česká Skalice
Telefon:  491 452 406
Email:  muzeumbn@atlas.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  12.1.2006
Poloha tohoto objektu
 

Hradecký kraj, vzdušnou čarou 10 km západně od města Náchod.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Božena Němcová
Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Českoskalické Městské muzeum bylo založeno roku 1902. Shromažďovalo a uchovávalo převážně lokální památky: zbraně, archiválie, národopisné sbírky, doklady archeologické a jiné vlastivědné sbírky. Po zakoupení pozůstalosti Boženy Němcové od její dcery Bohdany v roce 1919 se zájem muzea soustřeďoval více na osobnost a dílo velké krajanky. Dne 24. 5. 1931 bylo ve staré radnici na náměstí slavnostně otevřeno první české literární muzeum – Muzeum Boženy Němcové. U příležitosti 100. výročí spisovatelčina úmrtí v roce 1962 byla pod záštitou ministerstva školství a kultury a světové kulturní organizace UNESCO provedena rozsáhlá rekonstrukce historického Steidlerova hostince U Bílého lva v Malé Skalici, dějiště obrozeneckých Jiřinkových slavností, a do jeho místností a sálů přemístěno muzeum s literárním archivem a knihovnou a vybudována moderní expozice. Od září roku 1970 stojí v Jiřinkovém parku před muzeem brozová plastika sedmnáctileté Barunky Panklové-Němcové, připomínající její účast na prvním Jiřinkovém plese roku 1837. Autorkou plastiky je akad. sochařka Marie Uchytilová-Kučová. Postavení pomníku umožnila veřejná sbírka. Nejvíce přispěly školy, junácké skupiny a organizace žen z celé Československé republiky. Po požáru 28. 12. 1986, který zachvátil Muzeum Boženy Němcové i sousední Textilní muzeum, byla obě muzea znovu zpřístupněna veřejnosti 20. 5. 1990.
 
Expozice

  • Muzeum B. Němcové (hlavní budova, Steidlerův hostinec) - Pět sálů expozic věnovaných životu, dílu a kultu Boženy Němcové, tzn. zařazení do evropského kontextu, život BN a rodiny, věci z pozůstalosti, různá vydání knih (i ve světových jazycích), literární tvorba, ohlasy na dílo BN (film, opera, literární zpracování, výtvarné umění); bohatý fotomateriál; Jiřinkový sál.
  • Areál Barunčiny školy - Roubená budova školy, do které chodila BN - školní třída z 19. století, světnice pana učitele; expozice věnovaná válce prusko-rakouské (1866) včetně bohatého výběru militarií; stručné dějiny České Skalice.

 
Zajímavost

V Jiřinkovém sále se stala B. Němcová krátce po své svatbě královnou jiřinkového bálu; zde tančil i Bedřich Smetana, jehož otec pracoval a žil (dům ještě stojí) v České Skalici, atmosféra jiřinkového bálu byla B. Smetanovi inspirací pro tvorbu Jiřinkové polky
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

květen - srpen: denně kromě pondělí 800 - 1700
září: denně kromě pondělí 900 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

Muzeum: 20,- plné * 14,- snížené * 10,- mládež
Muzeum při programu: 26,- plné * 20,- snížené * 16,- mládež
Škola: 10,- plné * 8,- snížené * 5,- mládež
Škola při programu: 15,-
 
Prohlídkové okruhy

Muzeum: 75 min.
Škola: 40 min.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů, pronájem prostor, svatby na objednávku.
 
Foto, kamera

ne * ne
 
Bez bariér


 
Parkování

20 m (zdarma) * 100 m (zdarma)
 
Provozovatel

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici
 

  
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015