Vísecká rychta
Vítáme Vás HistorieExpoziceAkce Diskuze \"" English version

Vísecká rychta




Adresa:  Víska čp. 3
47103  Kravaře v Čechách
Telefon:  487 868 296
Email:  muzeumcl@muzeum.clnet.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Liberecký kraj, vzdušnou čarou 10 km jihozápadně od města Česká Lípa. 8 km od Úštěku
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Krásná a monumentální stavba, v níž je instalována detašovaná expozice Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, věnovaná severočeské lidové architektuře, je největším obytným roubeným stavením v našich zemích. Bývala rychtou obce Vísky, malé vesničky, oddělené jen Bobřím potokem od Kravař, s nimiž Víska postupně splývala a k nimž byla v polovině 19. století i administrativně připojena. Po celou dobu, pro niž máme zachovány písemné prameny, tj. od počátku 16. století, patřila zdejší usedlost rodině Kernů, zámožným sedlákům, zastávajícím téměř dědičně ve Vísce rychtářský úřad. Kernové vlastnili rozsáhlá obilná pole, chovali koně, dobytek, ovce, jejich chmelnice patřily k největším v okolí. Tyto skutečnosti významně ovlivnily i vzhled a rozsah domu, který si dal v dnešní podobě postavit rychtář Václav Kern v roce 1797.
Pro svou mimořádnou kulturní hodnotu byla Vísecká rychta zařazena mezi památky I. kategorie a po mnohaleté rekonstrukci zchátralého objektu zpřístupněna veřejnosti expozicí severočeské lidové architektury, jejímž představitelem sama rychta bezesporu je. Objekt byl naposledy trvale obýván v poválečných letech, později ho ke svým účelům využívalo JZD. Po rozsáhlé rekonstrukci zde byla v r. 1986 zpřístupněna expozice zaměřená na vývoj lidové architektury a bydlení v severních Čechách. V současné době je značná část expozice věnovaná ukázkám malovaného nábytku z období od konce 18. do poloviny 19. stol. Představena je nejen běžná produkce nábytkářských dílen, ale i unikátní soubor výpravného selského nábytku movitějších vesnických vrstev. Nejstarší vystavená skříň pochází z r. 1761.
V obytné části přízemí jsou náznakově instalovány interiéry základních částí tradičního stavení: světnice rychtáře se svatým koutem a malovanou postelí s nebesy, výměnkářská světnička, zachovaná černá kuchyně s pecí a příslušenstvím a spížní komora. V bývalé chlévní části domu má návštěvník možnost seznámit se na fotografiích s historií rychty i obce a s průběhem rekonstrukce památkového objektu. Muzejní expozice v horní síni přibližuje základní znaky vesnických staveb v severních Čechách. Je doplněná mapkami, maketami a modely. Prostor původních horních komor je využit z části k ukázkám zemědělského nářadí a řemeslné výroby, zčásti je věnován malovanému nábytku a religióznímu umění (polychromované dřevořezby světců, obrázky na skle). Mobiliář v horních světnicích zpestřuje vystavená dobová keramika a fajáns, malované hodiny, textilie, nádobí. I když je vnitřní zařízení Vísecké rychty pojato spíše výstavně, na své si přijdou i zastánci klasických skanzenů. Pod jednou střechou zde naleznou všechny tradiní atributy venkovského hospodářství - zemědělské a pracovní nářadí, pomůcky pro zpracování lnu (kolovraty, přeslice, vochle,…) výrobky z přírodního pletiva (koše, ošatky), ze dřeva (máselnice, díže, lopaty k peci, dřeváky).
 
Expozice

  • - - Interiéry základních částí lidového stavení z dob rychtáře Václava Kerna v období od počátku 16. století. Hlavní světnice, černá kuchyně, světnička, spížní komora, v chlévu má návštěvník možnost seznámit se s historií domu, obce a rekonstrukcí památkového objektu.
  • - - Severočeská lidová architektura - charakter a vývoj severočeského lidového domu.
  • - - Lidové umění a nábytek - návštěvník má možnost se seznámit s ukázkami malovaného nábytku, užitkových předmětů, plastik a obrázků z bohatých etnografických sbírek muzea.

 
Zajímavost

Největší roubené obytné stavení v Čechách.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1700
    květen - září: 900 - 1200, 1300 - 1700
    říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1200, 1300 - 1700.
    Poslední prohlídka: dopoledne v 1130, odpoledne v 1630.
    Délka prohlídky: cca 40 minut
    Hromadné výpravy mimo návštěvní dobu mohou být provedeni po předchozí domluvě (min. 14 dní předem) se správcem expozice a pobočky:
    Bc. Jaroslav Slabý, tel.: 487 824 145 kl. 32, e-mail: slaby@muzeum.clnet.cz
     
    Vstupné

    40,- plné * 20,- snížené * 90,- rodinné - bude upřesněno
     

     

     
     
    Doplňkové služby

    - možnost konání svatebních obřadů či vítání občánků
    - příležitostné výstavy a koncerty
    - možnost konání přednášek (25 míst uvnitř objektu, TV + videorekordér)
    - prodej upomínkových předmětů (pohledy, průvodce, publikace VMG, turistické známky,…)
    - pro zájemce připraveny pracovní listy o objektu (vhodné pro žáky nejen ZŠ, ale i pro dospělé). V případě většího zájmu o tyto pracovní listy je potřeba nahlásit předem množství u vedoucího objektu: Bc. Jaroslav Slabý
     
    Foto, kamera

    ne * ne Zákaz fotografování a filmování uvnitř objektu
     
    Bez bariér

    pouze přízemí objektu
     
    Parkování

    auta - před objektem rychty (pouze v omezeném množství
    autobusy - vhodnější parkovat na náměstí v Kravařích
     
    Provozovatel

    Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
     
    Vlakbus

    Stanice bus: směr Úštěk, Blíževedly, zastávka na náměstí v Kravařích (300 m)
    Stanice vlak: Česká Lípa - Lovosice, zastávka Kravaře (1,5 km)
    Vyhledat autobusové spojení
    Vyhledat vlakové spojení

     
     

      
     
     

     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015