Muzeum Zkamenělý les
Vítáme Vás HistorieExpozicePohledniceUbytováníRestaurace Diskuze \"" English version

Muzeum Zkamenělý les
Adresa:  Sladovnická ulice
44001  Louny
Telefon:  415 670 725
Email:  barokni.spital@iol.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.9.2006
Poloha tohoto objektu
 

Ústecký kraj, ve městě Louny.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...

Fotky

 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

Muzeum se nachází v objektu bašty č. 5, jenž je součástí městského opevnění z druhé poloviny 15. století a která dříve sloužila jako bašta dělová. Poté, co bašta ztratila význam pro obranu města, byla využívána jako obytný objekt. Při její rekonstrukci na muzeum Zkamenělý les v roce 1999 vydala svědectví o svém původním účelu, když pod úrovní podlahy v přízemí byly nalezeny kamenné dělové koule z přelomu patnáctého a šestnáctého století, které se sem propadly zřejmě při velkém požáru v roce 1517. Stopy po požáru jsou dodnes dobře patrné na ožehnutých kamenech městského opevnění.
 
Město Louny bylo založeno v roce 1253 Přemyslem Otakarem II., čímž povýšil význam původní vsi Luna, která stávala při brodu přes řeku Ohři, již ve dvanáctém, možná i jedenáctém století. Rozlohou 10,5 ha uvnitř hradeb patřily Louny k nejmenším z královských měst. Stará ves Luna po založení města nezanikla, ale stalo se z ní Žatecké předměstí. Dalším předměstím bylo předměstí Pražské s dosud dochovaným kostelíkem Matky Boží. Ve městě byly také dva kláštery. K původním městským hradbám ze 13. století přibyla ve II. polovině 15. století parkánová hradba, která je dosud dobře patrná v západní a severní části. Louny byly na počátku 15. století významným střediskem reformního náboženského hnutí. Husitskými se Louny staly v roce 1421. Od konce 15. století až do poloviny století příštího je datováno období největší hospodářské prosperity města. počet obyvatel v té době činil přibližně dva tisítce, rozmach města nezastavil ani veliký požár v roce 1517, který zničil velkou část města, naopak díky této události se Louny mohou chlubit z té doby rekonstruovaným chrámem svatého Mikuláše z dílny Benedikta Rejta. Prosperita města byla založena na obchodu s obilím a sladem, ve městě se však také dařilo vinařství, chmelařství a soukenictví. Období prosperity bylo ukončeno třicetiletou válkou v 17. století. Třicetiletá válka v Lounech na dlouhých dvěstě let nastolila dobu temna. Rapidně klesl počet obyvatel, životní úroveň, zniklo vinařství a město se permanentně topilo v dluzích. Až industrializace druhé poloviny devatenáctého století přinesla perspektivu ve strojírenství a potravinářství. Budují se nové školy, staví se nová radnice, městem prochází nová železniční dráha a ve městě se upevňuje bankovní a spořitelní sektor.
 
Expozice

 • Sbírka MUDr. Bořka Zasadila - Sbírka MUDr. Bořka Zasadila, která je shromažďována od roku 1962 a obsahuje exponáty od doby prvohorní a až do třetihorní. Nacházejí se zde exponáty o hmotnosti od několika kilogramů až po půl tuny. Jedná se o sbírku zaměřenou pouze na zkamenělé rostliny. V muzeu je instalováno přibližně 300 exponátů a nechybí ani celé kmeny, listy či plody dávných stromů. Nejmladším exponátům je "pouze" 20 milionů let, nejstarším 350 milionů let.
  Zajímavosti:
  • unikátní kmen s otvorem hnízda pravěkého ptáka s výškou přes 3 metry, který se řadí k nejrozměrnějším exponátům a dává dobrou představu o celkové velikosti bývalého stromu
  • fragment stromu napadeného dřevokazným hmyzem
  • bohatá barevnost řezů provohorními kmeny
  • dochované listy včetně plodů z třetihor
  • v některých řezech kmenů jsou dobře patrné prokřemenělé acháty, jaspisy a chalcedony, které v kmenech vznikly nasáváním křemených sloučenin do dřevní hmoty

 
Zajímavost

unikátní kmen s otvorem hnízda pravěkého ptáka s výškou přes 3 metry, který se řadí k nejrozměrnějším exponátům a dává dobrou představu o celkové velikosti bývalého stromu
fragment stromu napadeného dřevokazným hmyzem
bohatá barevnost řezů provohorními kmeny
dochované listy včetně plodů z třetihor
v některých řezech kmenů jsou dobře patrné prokřemenělé acháty, jaspisy a chalcedony, které v kmenech vznikly nasáváním křemených sloučenin do dřevní hmoty.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

květen, červen: denně 1400 - 1800
červenec, srpen: denně 1100 - 1800
září: denně 1400 - 1800
Jindy pouze po předchozí dohodě.
Bez příplatku, pro skupiny nad 5 osob.
 
Vstupné

10,- plné * 5,- snížené
 
Prohlídkové okruhy

Samostatně.
 

 

 
 
Foto, kamera

zdarma * zdarma
 
Bez bariér


 
Parkování

50 m (zdarma) * 100 m (zdarma)
 
Provozovatel

Barokní špitál
 
Vlakbus

Stanice bus: Louny (800 m)
Stanice vlak: Louny (150 m)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


 • Restaurant U Sv. Ducha
Restaurant se nachází v naprosto jedinečném prostředí, v nejtěsnější blízkosti světového unikátu - přesunutého gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nabízí posezení pro 30 lidí, v letních měsících je k disposici venkovní terasa. Parking.
 
Telefon:476 103 528 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Kostelní 289, Most
Jazyky
menu:
Cz, De, En
Jazyky
obsluha:
Cz, De, En
Rezervace:telefon
Ceny:80 - 240
Otevřeno:Po 11-22, út-ne 11-24

 
Vyhledat další možnosti stravování ...
 


 • Hotel Barokní špitál
Hotel se nachází v historické budově, 100 m od chrámu sv. Mikuláše. V objektu je restaurace, k dispozici je sauna, bar s krbem, kongresový sál, salonky a minigolf.
 
Telefon:415 670 725 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:Žižkova 274, Louny
Email: barokni.spital@iol.cz
Jazyky:Cz, De, En
Rezervace:telefon, fax, email
Ceny:1500 - 1750
Kapacita:6

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015