Tvrz Dřevčice
Vítáme Vás HistorieUbytování Diskuze \"" English version

Tvrz Dřevčice
Adresa:  Dřevčice 1
25000  Brandýs nad Labem
Telefon:  603 267 196
Email:  mlazubrnice@mybox.cz, skanzen@mlazubrnice.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  3.10.2006
Poloha tohoto objektu
 

Středočeský kraj, vzdušnou čarou 20 km severovýchodně od města Praha.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

Obec Dřevčice leží severovýchodním směrem od Prahy, na okrese Praha - východ.
Poprvé se připomíná v písemných pramenech roku 1052 jako „villa Dreucici“, kdy patřila do majetku kostela ve Staré Boleslavi, jenž ji získal donací knížete Břetislava. Další zprávy pak umlkají až do roku 1332, kdy se připomíná jakýsi „Bartho Kokot in Drzewczicz“. Z tohoto zápisu však nemůžeme prakticky nic vyvozovat; z dalšího textu plyne, že onen Bárta věnoval nám blíže neznámý majetek v Dřevčicích, kde samozřejmě mohl držet cokoliv. Již následující zmínky jsou však závažnější.
 
Roku 1364 dlel v Dřevčicích Jan, biskup litomyšlský, který tu řídil záležitosti desátků svého města Svitavy. Vzniklé písemnosti byly pak datovány „in Drziebschicz“. Podobně tu pak pobýval roku 1374. Znamená to tolik, že Dřevčice získal do svého majetku litomyšlský biskup, avšak nedržel je dlouho, neboť někdy v letech 1374 - 1375 je postoupil dalšímu majiteli. V listině z 21. prosince 1375, týkající se Jana staršího z Meziříčí, totiž vystupuje také Jindřich řečený z Dřevčic, připomínaný dále k roku 1379. S největší pravděpodobností je totožný s Jindřichem z Mírova, který prodal roku 1382 statek Dřevčice s příslušenstvím, jmenovitě opevnění a vsi Dřevčice a Popovice se všemi právy a příslušenstvím, olomouckému biskupu Petrovi. Prodej potvrdil 11. října 1382 panovník Václav IV. O prodeji se nám zachoval ještě další zápis z téhož roku, v němž se praví, že „Henricus de Biela“ prodává olomouckému biskupství v Dřevčicích opevnění se všemi dvory a v Popovicích vše, co tam drží, za 2 081 kop pražských grošů. O prodeji však existuje ještě další zápis, v němž vystupuje prodávající jako „Henricus de Biela dictus de Roznowa“, který opět prodává olomouckému biskupství svoje dědictví v Dřevčicích, opevnění s poddanskými dvory všemi a v Popovicích vše, co drží. Z těchto listin tedy plyne, že jakýsi Jindřich, píšící se po Mírově, Bělé a Rožnově, o němž někteří autoři tvrdí, že byl nevlastním synem olomouckého biskupa, držel Dřevčice s opevněním (tvrzí či hradem), poddanskými dvory a dalším příslušenstvím v Popovicích, což vše roku 1382 prodal olomouckému biskupství.
 
Biskupství tak ke svému majetku připojilo také uzemní zisky v Čechách. Záhy však o ně bylo téměř připraveno. Koncem 80. let 14. století obsadili Dřevčice nepřátelé olomouckého biskupa Mikuláše, jmenovitě Aleš z Cimburka, který roku 1392 dokonce převedl na ves „de Boemia de Drzewycze“ věno své manželky Anežky ve výši 250 kop pražských grošů, zapsané dosud na Lhánicích. Zanedlouho poté však ves i se sídlem připadla zpět olomouckému biskupství. Z příkazu krále byl statek Dřevčice („sessione Drzewczicz“) v dubnu 1396 předán jeho právoplatnému držiteli, biskupu Mikulášovi. Sám Václav IV. poté potvrdil Mikulášovi držení opevnění v Dřevčicích se vsí tamtéž a se vsí Popovice.
 
Olomoučtí biskupové pak drželi Dřevčice několik let bez přerušení; roku 1398 byl na tvrzi purkrabí jakýsi Hejman, kte ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Zajímavost

Oblé rohy, jediná analogie tohoto typu, 25 m hluboká studna uvnitř přístavku.
 
Kulturní akce

V současné době se v tomto objektu nekonají žádné kulturní akce, případně nás o nich jejich pořadatel neinformoval. 
Otevírací doba

Celoročně: po předchozí dohodě
 
Vstupné

Dobrovolné.
 
Prohlídkové okruhy

S průvodcem, 30 min.
 

 

 
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek
 
Foto, kamera

zdarma * zdarma
 
Bez bariér

pouze do přízemí budov a na dvůr
 
Parkování

50 m * 50 m
 
Provozovatel

Národní památkový ústav, územní pracoviště v Ústí nad Labem
 
Vlakbus

Stanice bus: Dřevčice u Brandýsa nad Labem (50 m)
Stanice vlak: nejbližší vlaková stanice je v obci Malé Březno (cca 5 km)
Vyhledat autobusové spojení
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


  • Hotel Venezia
Hotel naleznete v centru Benátek nad Jizerou, s velmi dobrým spojením do Mladé Boleslavi (15 km) a Prahy (30 km, metro B Černý Most). Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení, s možností TV. Parkoviště.
 
Telefon:326 362 501 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:U Cukrovaru 655, Benátky nad Jizerou
Email: bubenikint@volny.cz
Jazyky:Cz
Rezervace:telefon, fax, email
Ceny:360 - 500
Kapacita:36

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015