|
|
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Nejen svým stářím či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti. Není typicky vlastivědným zařízením. Již od svého vzniku se profilovalo etnografií a archeologií, později výtvarným uměním a historií. Výzkumný a sběratelský záběr na celou národopisnou oblast Slovácka jej řadí mezi regionální instituce. Z původně malého kulturního zařízení, zrozeného z obětavého úsilí a nadšení vlastenecky zaměřených pracovníků, vznikla profesionální a vysoce odborná instituce, která slouží veřejnosti v několika budovách. Hlavní budova ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti je věnována expozici Slovácko a národopisným, archeologickým a historickým výstavám, v Galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici v Uherském Hradišti je možnost seznámit se s výtvarným uměním jihovýchodní Moravy a s díly našich i zahraničních autorů, v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě se nachází expozice dokumentující významnou část dějin naší země. Ve dvou zemědělských usedlostech - památkách lidového stavitelství v obci Topolná lze zhlédnout expozici lidového bydlení a kovářství. Ve čtyřech archeologických lokalitách v Uherském Hradišti, Starém Městě, Modré u Velehradu a u Osvětiman, které jsou vyhlášeny Národními kulturními památkami, je možno prohlédnout si rekonstruované základy velkomoravských chrámových staveb. V roce 1929 zakoupilo město pro potřebu muzea budovu bývalého střeleckého městského spolku a pozdější restauraci Na Střelnici ve Smetanových sadech, postavenou v letech 1801-1803 na místě někdejší dřevěné střelnice. Po nezbytných rekonstrukčních a instalačních pracích zde bylo muzeum nově otevřeno v srpnu 1931.
Národopisné oddělení - Počátky muzejní národopisné práce na Uherskohradišťsku souvisí s buditelskou činností osmdesátých let minulého století a národopisnou vlnou po Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895. Myšlenku shromažďování a zachování všeho, co vytvořil lid, rozvíjela olomoucká národopisná družina, která svou činností od roku 1883 zahájila nové období ve vývoji národopisu na Moravě. Na práci olomoucké družiny poukazovali profesoři Jan Havelka a Josef Klvaňa, oba působící v Uherském Hradišti. Se stejným smýšlením a posláním přišel do Uherského Hradiště - Kunovic i učitel František Kretz, který se jako první ujal širšího sběru národopisného materiálu s úmyslem zachovat tyto předměty některému budoucímu muzeu. Od roku 1913 začala pracovat národopisná a archeologická sekce při místním odboru Národní jednoty v Uherském Hradišti pod vedením Josefa Klvani a Františka Kretze. Jejím úkolem bylo připravit výstavu Slovácka v roce 1915, které předcházelo založení Slováckého muzea jako střediska národopisné práce na Hradišťsku s důležitým kulturním a osvětovým posláním. V roce 1915 začala na Uherskohradišťsku vydavatelská činnost národopisného charakteru. František Kretz vyd ...
|
Zobrazit také loňské akce |
pondělí - neděle: 900 - 1200 a 1230 - 1700 hodin
|
20,-- Kč základní; 10,-- Kč snížené (děti nad 6 let, důchodci, studenti, vojáci ZS); 40,-- Kč speciální (rodinné vstupné 2 dospělí + děti); zdarma volné (ICOM, AMG, EURO 26, Čtyřlístek, ZTP, ZTP/P, průvodci CK, novináři, pedagogický dozor, školní hromadné předplacené roční permanentky); 40 Kč příplatky, poplatky (odborný výklad)
|
Na všech pokladnách objektů Slováckého muzea je možné zakoupit předměty z dílen mistrů lidové umělecké výroby (keramika - režná, zakuřovaná, majolika, kraslice, sláma a šustí, pečivo, sklo, klokočí aj.), vybrané videozáznamy, CD a MC známých cimbálových muzik regionu.
|